Terapia peptydem NL-GHK-Cu, jako nowoczesna terapia, pozwala, na zatrzymanie lub znaczne złagodzenie problemu dotyczącego łysienia lub osłabienia włosów o różnym podłożu jego powstawania.
Streszczenie: Problem łysienia, nadmiernego wypadania włosów oraz ich znacznego osłabienia dotyczy znacznej ilości zarówno kobiet jak i mężczyzn. Terapia peptydem NL-GHK-Cu, obok dostępnych już zabiegów i rozwiązań, należy do nowoczesnych metod pozwalajacych na złagodzenie tych dolegliwości. Regularne stosowanie peptydów, jak wykazano w badaniach, pozwala na znaczną poprawę stanu i kondycji naszych włosów.
Słowa kluczowe: •NL-GHK-Cu •włos •budowa włosa •fizjologia włosa •wzrost włosów •anagen •katagen •telogen •przyczyny wypadania włosów • rola włosa •terapia peptydem NL-GHK-Cu |
Wprowadzenie
Mieszki włosowe pojawiają się już w życiu płodowym. Jak wiadomo, niemal od razu zaczynają intensywnie pracować, by w ciągu kilkunastu miesięcy w pełni pokryć skórę głowy. Nadmierne wypadanie włosów lub łysienie jest poważnym problemem, który dotyczy mężczyzn i kobiet w różnym wieku, a na jego nasilenie duży wpływ ma nie tylko genetyka, ale i styl życia. Wypadanie włosów oraz łysienie może pojawić się u już w wieku dojrzewania, ale najczęściej dotyka osób w średnim i starszym wieku. Nowoczesna terapia peptydowa, za pomocą NL-GHK-Cu, pozwala na wyeliminowanie i złagodzenie powyższych dolegliwości.
BUDOWA I FIZJOLOGIA WŁOSA
W ogólnym rozumowaniu i definicji, włos jest nitkowatym, zrogowaciałym i wyspecjalizowanym wytworem naskórka. Włosy występują wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry. Zbudowane głównie z białka a dokładniej z twardej, spoistej keratyny obecnej we włosie w ilości od 65% do 95%. Najważniejszym aminokwasem wchodzącym w skład keratyny włosa jest cysteina. Cysteina w swojej budowie zawiera grupę tiolową, dzięki której możliwe jest tworzenie mostków siarczkowych (disiarczkowych). Ilość i ułożenie mostków siarczkowych decyduje o kształcie włosa, nadając mu formę loków, bądź odpowiadając za ich prosty charakter.
Korzeń włosa ułożony w skórze jest w pozycji ukośnej. Jest połączony z mięśniem przywłośnym, który reaguje między innymi na takie bodźce jak zimno lub strach co powoduje jego kurczenie się, co z kolei prowadzi do podniesienia włosów. Bezpośrednio nad mięśniem znajdują się gruczoły łojowe. Ich przewody wyprowadzające wchodzą do mieszka włosowego w pobliżu naskórka, między włosem właściwym a ścianą mieszka włosowego. Wydzielina gruczołów łojowych potocznie nazywana sebum, która wprowadzana jest przez mieszek włosowy na powierzchnię włosów i skórę głowy, ma za zadanie regulować równowagę wodno-tłuszczową skóry i włosów. W zależności od ilości tej wydzieliny włosy przetłuszczają się szybciej lub wolniej. Gruczoły łojowe to tzw. gruczoły holokrynowe, które wydzielają swoją zawartość na skutek rozpadu tworzących je komórek, w sposób nieciągły. Włos wypada po upływie 2–6 lat a z tego samego mieszka włosowego wyrasta później nowy włos. Przeciętny człowiek, mający około 100 tysięcy włosów na głowie, traci dziennie ok. 300 włosów co jest przejawem całkowicie naturalnego zjawiska, jakim jest wymiana włosów.
WZROST WŁOSÓW
Genetycznie zaprogramowany mieszek włosowy ma zdolność do do produkcji 20-30 włosów w ciągu całego życia osobniczego człowieka. Każdy włos rośnie przez kilka lat, a następnie wypada, by na jego miejscu mógł wyrosnąć kolejny. Cykl wzrostowy poszczególnych włosów u ludzi, w przeciwieństwie do zwierząt, nie jest zsynchronizowany, dlatego nie występuje u nas zjawisko linienia.
Proces wzrostu włosa składa się z trzech podstawowych faz, do których należą:
- Anagen, jako faza wzrostu włosa. Faza ta trwa od 3 do 6 lat. U kobiet faza ta jest zwykle dłuższa niż u mężczyzn, dlatego mogą one z reguły zapuszczać dłuższe włosy. Inaczej, w przypadku brwi i rzęs, w których faza anagenu trwa tylko od 1 do 2 miesięcy, dlatego nigdy nie rosną one długie.
- Katagen, czyli faza przejściowa, jest bardzo krótka i trwa przeważnie od 1 do 2 tygodni. W tym czasie mieszek się kurczy, a brodawka zmniejsza swoją wielkość.
- Telogen, jako faza spoczynku włosa. Faza ta trwa przeważnie od 2 do 4 miesięcy. W fazie tej włos oddziela się całkowicie od brodawki i wypada „wypychany” przez nowo rosnący w mieszku włos anagenowy. Włosy telogenowe są martwe (łącznie z korzeniem), nieaktywne metabolicznie i niewrażliwe na jakiekolwiek czynniki toksyczne. Cykl wzrostowy włosów podlega złożonym systemie kontroli. Może on być zahamowany lub zaburzony w każdej jego fazie przez wiele różnych, występujących czynników.
Dodatkowo, włos jest zaopatrywany w substancje potrzebne do wzrostu przez system włosowatych naczyń krwionośnych, które zaopatrują opuszkę. Jest to praktycznie jedyna droga odżywienia włosa, ponieważ skóra oraz ścianki mieszka włosowego są nieprzepuszczalne dla większości związków chemicznych. Szybkość wzrostu włosów i ich kondycja zależą w znacznym stopniu od funkcjonowania naczyń krwionośnych, które dostarczają substancje odżywcze, dlatego wiele środków przyspieszających wzrost włosów działa pośrednio m.in. poprzez poprawienie ukrwienia skóry głowy.
ROLA I ZNACZENIE WŁOSÓW
Włosy występujące u człowieka przede wszystkim chronią nas przed promieniowaniem słonecznym, urazami, zimnem oraz owadami. Łodygi włosów rozprowadzają łój i pot z gruczołów apokrynowych, czyli takich, których ujścia znajdują się w mieszkach włosowych. Włosy stanowią również subtelny narząd czuciowy np. na dotyk. Niewątpliwą rolą włosów jest ozdoba i dekoracja głowy. Chociaż biologiczne znaczenie włosów wydaje się być stosunkowo niewielkie, to jednak ich utrata, niezależnie od płci i wieku, wiąże się z dużym dyskomfortem i stanowi nie tylko poważny problem estetyczny, ale i psychologiczny.
PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW I OSŁABIENIA
Wypadanie włosów może być powodowane przez wiele różnych dolegliwości, które nie są bezpośrednio związane z włosami. Do najczęstszych dolegliwości organizmu powodujących wypadanie i osłabienie włosów należy należą:
A.Zaburzenia hormonalne
Za około 90% przypadków utraty włosów u mężczyzn i kobiet odpowiadają hormony. W przypadku mężczyzn testosteron jest metabolizowany w mieszku włosowym przez enzym 5α-reduktazę do swojej pochodnej dihydrotestosteronu-DHT, który doprowadza do miniaturyzacji mieszków włosowych. W konsekwencji dochodzi do jego zaniku, czego skutkiem jest utrata włosów. U kobiet osłabienie i wypadanie włosów występuje wtedy, gdy w wyniku zaburzeń hormonalnych wybrane mieszki włosowe cechuje nadmierna wrażliwość na androgeny. Hormony oddziaływają na wypadanie włosów również u kobiet, które niedawno urodziły dziecko.
B.Przewlekłe choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby wątroby
C.Choroby autoimmunologiczne np. choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów
D.Choroby zakaźne np. kiła
E.Choroby przebiegające z wysoką gorączką np. grypa, zapalenie płuc
- Choroby psychiczne np. trichotillomania
- Polekowe wypadanie włosów
Do leków, które najczęściej powodują problemy z włosami zalicza się leki hormonalne, leki przeciwmiażdżycowe leki nasercowe, leki przeciwkrzepliwe, leki przeciwłuszczycowe i przeciwtrądzikowe, leki przeciwgrzybicze,leki przeciwwirusowe, leki przeciwnowotworowe oraz leki przeciwdepresyjne
- Stres
- Niewłaściwa pielęgnacja
W wyniku niewłaściwej pielęgnacji włosów można doprowadzić do ich dużego przerzedzenia. Między innymi agresywne i częste zabiegi fryzjerskie w postaci trwałej lub farbowania, prostowania czy kręcenia
J.Zatrucia
Zatrucie organizmu metalami ciężkimi, np. rtęcią, talem (charakterystyczne złogi barwnika we włosach w fazie anagenu), ołowiem mogą być efektem utraty włosów
K.Dieta
Uboga w białko dieta może skutkować niedostatecznym odżywieniem mieszka włosowego. Gdy w organizmie brakuje żelaza czy cynku, skutek jest podobny. Z tego powodu nadmierne wypadanie włosów można zaobserwować u osób chorujących na bulimię i anoreksję
W każdym przypadku nadmiernej utraty włosów, absolutną podstawą jest zebranie szczegółowego wywiadu z osobą, która zmaga się z problemem wypadania i osłabiania włosów, czyli przeprowadzenie tzw. badania podmiotowego. Podstawowymi aspektami jakie odgrywają główną rolę w określonych metodach leczenia jest to: od jak dawna wypadają włosy lub od jak dawna obserwowane jest ich przerzedzenie , ile włosów wypada z reguły w ciągu dnia, czy wypadanie włosów dotyczy też rodzeństwa, rodziców oraz dziadków, czy coś poprzedziło początek wypadania włosów m.in. choroba, operacja, narkoza, rozpoczęcie farmakoterapii, stresująca sytuacja, ciąża, itp., czy pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, czy pacjent cierpi na jakiekolwiek choroby, jak wygląda odżywianie się pacjenta (wegetarianizm, weganizm), czy pacjent stosuje jakąkolwiek dietę i czy podejmował/podejmuje próby odchudzania się, czy miesiączki (u kobiet) występują regularnie i czy są obfite oraz czy pacjent wykonywał już jakiekolwiek badania, czy był konsultowany przez innych specjalistów i czy podejmował już jakiekolwiek leczenie wypadania włosów.
W przypadku łysienia u mężczyzn, aby postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie, bardzo często wystarczy starannie zebrany wywiad, dokładne badanie fizykalne i trichoskopia. U kobiet we wszystkich mniej lub bardziej podejrzanych przypadkach trzeba zwykle przeprowadzić dodatkowo badania diagnostyczne krwi. Jakiekolwiek wyniki badań dodatkowych można interpretować tylko na podstawie obrazu klinicznego (wywiad i badanie fizykalne).
TERAPIA PEPTYDEM NL-GHK-CU W PROBLEMIE NADMIERNEGO WYPADANIA I OSŁABIANIA WŁOSÓW
Peptyd NL-GHK-Cu, według badań, stanowi ważny element terapii hamującej wypadanie włosów. W przypadku stwierdzenia niedoborów niektórych czynników zmiana lub zaostrzenie diety nie są rozwiązaniami wystarczającymi, dlatego odpowiednie dawki peptydu, przyjmowanego regularnie, pozwalają na eliminację problemu wypadania włosów oraz wzmnocnienia jego struktury, a także w profilaktyce problemu łysienia.
Poprzez przeprowadzone badania, wiadomo, że kompleks tripeptydowo-miedziany ma wpływ na wzrost włosów poprzez różne mechanizmy, w tym stymulację fibroblastów skóry i zwiększoną ekspresję czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Wiadomo również, że zmniejsza wydzielanie transformującego czynnika wzrostu-β1 przez fibroblasty skóry. Ponadto zmniejsza liczbę apoptotycznych komórek brodawek skórnych, wykazując podwyższony stosunek Bcl-2/Bax oraz obniżony poziom rozszczepionych form kaspazy-3. NL-GHK-Cu można uznać za jeden z bezpiecznych i uzupełniających się środków w leczeniu łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów.